Stojimas Studijos bakalauro diplomas / leitenanto laipsnis

Lietuvos karo akademija minėjo Laisvės gynėjų dieną

Lietuvos karo akademija minėjo Laisvės gynėjų dieną

2017 01 13

Lietuvai minint Laisvės gynėjų dieną, Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademija pagerbė žuvusiuosius 1991 m. sausio 13-ąją, kai vyko masinis, taikus Lietuvos piliečių pasipriešinimas Sovietų Sąjungos vadovybės bandymui į savo rankas jėga paimti valstybiniam perversmui reikšmingus objektus.
 
Prie televizijos bokšto Vilniuje 1991 m. sausio 13-ąją buvo sužeista per 600 taikių, neginkluotų žmonių, žuvo 14 asmenų. Televizijos bokštas buvo užimtas, tačiau planų pulti parlamentą kariškiai jau atsisakė. Nors užgrobti kai kuriuos objektus ir pavyko, galutiniai operacijos tikslai (užimti parlamentą, išprovokuoti nesantaiką tarp įvairių tautybių Lietuvos piliečių, pateikti šiuos įvykius kaip dviejų ginkluotų pusių kovą) nebuvo pasiekti.
 
Akademijos bendruomenė sausio 13-osios naktį susirinko prie Vilniaus televizijos bokšto, kur lygiai prieš 26 metus nuo okupantų agresijos krito Lietuvos laisvės gynėjai. Kariai, kariūnai ir darbuotojai jų žūties vietose uždegė žvakutes, malda pagerbė aukas, prisiminė kiekvieno žuvusiojo už Lietuvą gyvenimo kelią. Vėliau susirinkusieji prie Vilniaus televizijos bokšto uždegtą žvakę nuvežė ir į Lietuvos laisvės gynėjų amžino poilsio vietą Antakalnio kapinėse.
 
Ankstyvą sausio 13-osios rytą Akademijos bendruomenė dalyvavo jau tradicija tapusioje pilietinėje akcijoje ,,Atmintis gyva, nes liudija“. Lietuvos karo akademijoje buvo užgesinta šviesa ir languose uždegtos atminimo žvakutės, simbolizuojančios gyvybę, šviesą, atmintį, vienybę ir patriotiškumą. Akcijos tikslas – priminti, kaip Lietuvos piliečiai, būdami vieningi ir patriotiški, atsilaikė prieš sovietų kariuomenės grėsmę ir apgynė valstybės nepriklausomybę.
 
Kariai, kariūnai ir Akademijos darbuotojai iškilmingoje rikiuotėje malda ir tylos minute pagerbė Lietuvos laisvės gynėjų atminimą, kariūnai nunešė gėlių į Antakalnio kapines ir padėjo prie Lietuvos laisvės gynėjų memorialo.
 
Kariūnai, prisimindami 1991 m. sausio 13 d. įvykius, jau septintą kartą LR Seime surengė interaktyvų edukacinį renginį ,,Sausio 13-oji. Ko galime pasimokyti?“. Jo tikslas buvo suteikti kariūnams galimybę priimti savarankiškus sprendimus dėl Seimo rūmų komplekso gynybos ir kartu įvertinti istorijos pamokas – paskatinti susimąstyti, kuo gali būti naudinga 1991 m. sausio įvykių patirtis būsimiems karininkams. Kariūnai pristatė savo sumanymus, o vėliau išklausė Lietuvos karo akademijos vadovybės ir instruktorių, laisvės gynėjų komentarus. Šios žinios būsimiems valstybės gynėjams padėjo geriau suvokti tiek istorinius, tiek karinius tų dienų aspektus.
 
Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademijos bendruomenė dalyvavo ir kituose Laisvės gynėjų dienai skirtuose renginiuose. Akademijos kariai, kariūnai ir darbuotojai drauge su daugeliu kitų Lietuvos žmonių sausio 12-osios vakarą rinkosi uždegti atminimo laužų prie Lietuvos nacionalinio radijo ir televizijos pastato, Vilniaus televizijos bokšto, Nepriklausomybės aikštėje prie LR Seimo rūmų.
 
Rytoj, sausio 14 d., kariai, kariūnai ir darbuotojai Lietuvos laisvės gynėjus pagerbs dalyvaudami XXVI tradiciniame tarptautiniame pagarbos bėgime „Gyvybės ir mirties keliu“.
 
K. Dijoko nuotr.