Stojimas Studijos bakalauro diplomas / leitenanto laipsnis

Kariūnų tradicijos Lietuvos karo akademijoje

Kariūnų tradicijos Lietuvos karo akademijoje

2017 07 24

Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademijos absolventams artėja diena, kuriai jie pradėjo rengtis nuo pirmųjų studijų dienų. Liepos 28 d. Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė jiems suteiks pirmąjį karininko (leitenanto) laipsnį. Jau tapusi tradicija Karo akademijos absolventų šventė yra viešas renginys, vykstantis Simono Daukanto aikštėje, kuriame visi norintys gali pamatyti, kaip būsimi karininkai prisiekia tarnauti Lietuvos valstybei.
 
Akademijoje yra puoselėjamos ir kitos tradicijos, perimtos iš tarpukario Karo mokyklos ir sukurtos jau šiandieninėje karininkus rengiančioje aukštojoje mokykloje. Vienos iš jų žinomos ir Lietuvos visuomenei, kitos lieka tik tarp pačių kariūnų arba jų kūrėjų.
 
Suteikiant pirmąjį karininko laipsnį, jau 1995 metais Lietuvos karo akademijoje atgaivinta prieškario tradicija, kai kardu paliečiamas kiekvieno absolvento petys ir ištariami žodžiai „Be reikalo nepakelk, be garbės nenuleisk“.
 
Apdovanojamas geriausias absolventas
 
Tęsiant tradicijas iškilmingos ceremonijos metu apdovanojamas geriausias Akademijos absolventas, kuriam kaip kario garbės simbolį krašto apsaugos ministras įteikia suvenyrinį kardą. Geriausias kariūnas renkamas atsižvelgiant į mokslo rezultatus ir laimėjimus per visus studijų metus Karo akademijoje. Juo tampa absolventas, kuris yra puikus vado lyderio pavyzdys kitiems kariūnams, gerai išmano ir puoselėja Lietuvos kariuomenės tradicijas, pasižymi profesionalumu ir tvirtai siekia užsibrėžto tikslo – garbingai tarnauti Lietuvos valstybei.
 
Kanberos lietuvių bendruomenė (Australija) nuo 2002 m. kiekvienais metais geriausiai baigusiam Akademijos absolventui skiria piniginę premiją. „Stengiamės padėti, ypač kariuomenei, nes niekada nežinome, kas gali atsitikti Lietuvai – rūpinamės ja, nors gyvename ir toli nuo jos“, – sako išeivijos lietuviai.
 
Kuriam šių metų absolventui bus įteiktas kardas ir skirta premija, bus skelbiama liepos 28 d. Simono Daukanto aikštėje iškilmingos pirmojo karininko laipsnio suteikimo ceremonijos metu.
 
Pristatomas geriausiai karinį rengimą baigęs kariūnas
 
Kariūnų karinis rengimas vyksta nuo pirmųjų dienų tik įstojus į Karo akademiją iki baigiamųjų pratybų IV kurse, iš kurių jie grįžta į Akademiją įveikę 30 kilometrų žygį pėsčiomis. Prie vartų juos pasitinka Akademijos bendruomenė, instruktoriai skelbia geriausių absolventų sąrašą.
 
Jau tradicija tapo pristatyti ir apdovanoti geriausius karinio rengimo rezultatus per visus ketverius studijų metus pasiekusį kariūną, kuriam įteikiamas Baltų kovos kirvis.
 
Šiais metais Baltų kovos kirviu buvo apdovanotas Durbės mūšio kuopos kariūnas Mindaugas Jasaitis.
 
Kariūnų renginiai Akademijoje
 
Jau tradicijomis yra tapę Karo akademijos renginiai, kuriuos organizuoja patys kariūnai ir kviečia prie jų prisijungti visą Akademijos bendruomenę.
 
Kasmet kariūnai Kovo 11-ąją visus kviečia pasitikti su dainomis ir prisiminimais prie degančio laužo. Išvakarėse ant istorinio Stalo kalno Kariūnų taryba organizuoja vakarą „Kovo 11-osios laužai“, kuriuo siekia įsimintinai ir įdomiai paminėti vieną reikšmingiausių valstybės švenčių.
 
Šv. Valentino dieną Akademijoje kariūnai mini vakare šokio ritmu. Renginyje netrūksta prizų, linksmybių ir žaidimų. Šventės dalyvius linksmina Akademijos šokių kolektyvas „Šokte marš“, kariūnų roko grupė „Vytis“, pasirodo kariūnai ir kiti dalyviai.
 
Akademijoje taip pat kasmet vyksta varžybos, kurių metu dalyvaudami įvairiose fizinio pasirengimo reikalaujančiose rungtyse kariūnai varžosi dėl Kariūnų bataliono vado taurės. Šventėje dalyvauja ir rungtyse savo jėgas išmėgina visi norintys Akademijos kariai ir darbuotojai.
 
Jau dvyliktus metus Kariūnų bataliono organizuojama kraujo donorystės akcija visada sulaukia kariūnų dėmesio. Jos metu visi norintys Nacionaliniam kraujo centrui neatlygtinai duoda kraujo ir tikisi, kad tokiu būdu galės padėti sunkiai sergantiesiems, o galbūt ir išgelbėti ne vieną gyvybę.
 
Kariūnai pirmieji gruodžio mėnesį Akademijoje pradeda gyventi Kalėdų ritmu, kviesdami prie jų prisijungti ir bendruomenę. Visi pamato teatralizuotą ir linksmą jų pasirodymą „Kariūnų Kalėdos“, o vakarą užbaigia kariūnų ir Akademijos vadovybės šventinė vakarienė, kurios dalyviai dar kartą prisimena, kad Lietuvos karo akademija yra viena didelė šeima.
 
Galioja ir neformalios tradicijos
 
Kartu su oficialiomis Lietuvos karo akademijos tradicijomis kariūnai laikosi ir kitų studentų arba pačių kariūnų susikartų tradicijų, į jų šventes įtraukdami Akademijos bendruomenę.
 
Gražia tradicija visai Akademijai jau yra tapusios kariūnų rikiuotės penktadieniais, kai visur jie žygiuoja su dainomis ir skanduotėmis, taip atkreipdami aplinkinių dėmesį į save, o kartu ir į Lietuvos karo akademiją.
 
Kariūnai išduoda, kaip jie su savo tradicijomis pasitinka ir dieną, kada jiems suteikiamas pirmasis karininko laipsnis. Išvakarėse ketvirtakursiai per Kariūnų bataliono langus išmėto centus, kuriuos I kurso kariūnai ceremonijos dienos rytą bėga surinkti. Paklausti, kodėl taip daroma, jie tiesiog atsako – tokios kariūnų tradicijos.
 
Visi kviečiami į pirmojo karininko laipsnio suteikimo ceremoniją
 
Norintys pamatyti, kaip šių metų karo Akademijos absolventai laikydamiesi tradicijų prisieks tarnauti Lietuvai ir jiems Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė suteiks pirmąjį karininko (leitenanto) laipsnį, kviečiami liepos 28 d. į Simono Daukanto aikštę Vilniuje.
 
Iškilmingos pirmojo karininko laipsnio suteikimo ceremonijos pradžia – 11.00 val.
 
LKA archyvo nuotr.