Stojimas Studijos bakalauro diplomas / leitenanto laipsnis

Lietuvos karo akademija mini Laisvės gynėjų dieną

Lietuvos karo akademija mini Laisvės gynėjų dieną

2020 01 13

Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademija pagerbia Lietuvos laisvės gynėjus, žuvusius 1991 m. sausio 13-osios naktį prie Lietuvos radijo ir televizijos pastato, kai vyko masinis ir taikus Lietuvos piliečių pasipriešinimas Sovietų Sąjungos vadovybės bandymui į savo rankas jėga paimti valstybiniam perversmui reikšmingus objektus.
 
Prie televizijos bokšto Vilniuje 1991 m. sausio 13-ąją buvo sužeista per 600 taikių, neginkluotų žmonių, žuvo 14 asmenų. Televizijos bokštas buvo užimtas, tačiau planų pulti parlamentą kariškiai jau atsisakė. Nors užgrobti kai kuriuos objektus ir pavyko, galutiniai operacijos tikslai (užimti parlamentą, išprovokuoti nesantaiką tarp įvairių tautybių Lietuvos piliečių, pateikti šiuos įvykius kaip dviejų ginkluotų pusių kovą) nebuvo pasiekti.
 
Ankstyvą sausio 13-osios rytą Akademijos bendruomenė dalyvavo jau tradicija tapusioje pilietinėje akcijoje ,,Atmintis gyva, nes liudija“ patalpose buvo užgesinta šviesa ir languose uždegtos atminimo žvakutės, simbolizuojančios gyvybę, šviesą, atminimą, vienybę ir patriotiškumą. Akcijos tikslas – priminti, kaip Lietuvos piliečiai, būdami vieningi ir patriotiški, atsilaikė prieš sovietų kariuomenės grėsmę ir apgynė valstybės nepriklausomybę.
 
Sausio 12 d. Kariūnų batalionas, Akademijoje tarnaujantys kariai ir darbuotojai dalyvavo jau dvidešimt devintą kartą vykusiame tradiciniame tarptautiniame pagarbos bėgime „Gyvybės ir mirties keliu“ ir įveikė simbolinę trasą nuo Antakalnio kapinių iki Vilniaus televizijos bokšto. Renginyje dalyvavo rekordinis skaičius žmonių – 8 165 dalyviai iš 23 valstybių, analogiškuose bėgimuose – daugiau kaip 800 dalyvių 11 pasaulio šalių. Lietuvos kariuomenei gausiausiai atstovavo Sausumos pajėgos – daugiau kaip 3 tūkst. karių.
 
Finišo vietoje Lietuvos karo akademijos darbuotojai pasitiko dalyvius karšta arbata. Tradiciškai visi bėgimo dalyviai buvo apdovanoti atminimo medaliais, kuriuos įteikė kariūnai.
 
Akademijai atiteko apdovanojimas už gausiausią vilniečių kolektyvą, nes bėgime dalyvavo beveik 200 jos atstovų.
 
Kariūnai dalyvavo ir kituose Laisvės gynėjų 29-ųjų metinių minėjimo renginiuose. Choras „Kariūnas“ ir Akademijos auklėtinių roko grupė „Vytis“ koncertavo Lietuvos Respublikos Seime, Atminimo laužų uždegimo ceremonijoje Nepriklausomybės aikštėje Vilniuje susirinkusiuosius vaišino kareiviška arbata.
 
Su draugais ir karininkais kariūnai šiemet sausio 13-osios naktį susirinko prie Vilniaus televizijos bokšto pagerbti 1991 m. sausio įvykių aukų. Jų žūties vietose uždegė žvakutes, malda pagerbė didvyrius, prisiminė kiekvieno žuvusiojo už Lietuvą gyvenimo kelią. Kruvinosios nakties prisiminimais pasidalijo Vilniaus televizijos bokšto gynėjas ats. ltn. Vytautas Račkauskas.
 
Sausio 10 d. Lietuvos karo akademijos kariūnai lankėsi Lietuvos Respublikos Seime, kuriame prasidėjo Laisvės gynėjų dienos minėjimo renginiai. Jie dalyvavo ekskursijose, susipažino su Seimu, jo veikla ir istorija.
 
Prisimindami 1991 m. sausio 13 d. įvykius, kariūnai jau dešimtą kartą Lietuvos Respublikos Seime surengė interaktyvų edukacinį renginį ,,Sausio 13-oji. Ko galime pasimokyti?“, kurio tikslas – suteikti kariūnams galimybę priimti savarankiškus sprendimus dėl Seimo rūmų komplekso gynybos ir kartu įvertinti istorijos pamokas – paskatinti susimąstyti, kuo gali būti naudinga 1991 m. sausio įvykių patirtis būsimiems karininkams. Kariūnai pristatė savo sumanymus, o vėliau išklausė Lietuvos laisvės gynėjų komentarus. Šiais metais su Akademijos auklėtiniais bendravo ir prisiminimais dalijosi buvęs Lietuvos kariuomenės vadas, Sausio 13-osios įvykių dalyvis dimisijos generolas leitenantas Arvydas Pocius.
 
Prisimindama Laisvės gynėjus, Akademijos bendruomenė prisijungė prie nacionalinės iniciatyvos „Neužmirštuolė“ – kaip atminimo ir pagarbos ženklą jos nariai prie krūtinės prisisegę nešioja neužmirštuolės žiedą.
 
Choras „Kariūnas“ taip pat koncertuos Sausio 13-osios vakare vyksiančiame paramos Ukrainai koncerte „Kartu iki pergalės“, kurį tiesiogiai transliuos Lietuvos nacionalinis radijas ir televizija.