Stojimas Studijos bakalauro diplomas / leitenanto laipsnis

2024 m.

Nuotoliniu būdu valdomi orlaiviai – civilinėse srityse ir karyboje

2024 05 06

Pastaruoju metu nieko nebestebina nuotoliniu būdu valdomi orlaiviai (NBVO), arba dronai, dėl skaitmeninių technologijų pažangos kasdien tampantys vis tobulesni ir efektyvesni.

NBVO gali būti naudojami tiek civilinėje (žemės ūkio, gyventojų apsaugos ir paieškos bei kitais tikslais), tiek karinėje srityje. Vienas pagrindinių NBVO privalumų – galimybė vykdyti užduotis, kurios yra pernelyg pavojingos ar net neįmanomos atlikti žmogui. Tai gali būti objektų sunkiai pasiekiamose vietose, gamtos nelaimių aptikimas ir stebėjimas, oro erdvės, valstybės sienų stebėjimas ir apsauga ir pan.

Tobulėjant technologijoms ir autonominių sistemų valdymui, NBVO paskirtis išsiplėtė ir jie dėl efektyvumo ir naudojimo saugumo (gali valdyti vienas žmogus) įsitvirtino šiuolaikinių žvalgybos ir kovos priemonių arsenale.

NBVO gali ilgai išbūti ore ir vykdyti ilgalaikes stebėjimo užduotis. Karyboje juos pasitelkus kartu sumažinama rizika patirti karių nuostolių, išsaugoti jų gyvybes.

Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademija taip pat NBVO įtraukia į karių ir kariūnų mokymus. Balandžio pabaigoje, Trakų rajone, Jovairiškėse ir Alsakių miške vyko būrio lygmens lauko pratybos. Savaitę trukęs intensyvus kursas kariūnams leido pagilinti žinias apie bepiločius orlaivius ir jų naudojimo ypatumus. Ši kariūnų rengimo dalis skirta jiems suteikti kompetencijų pagal programos mokymo siekinius.

Mokymų metu buvo kalbama apie NBVO skirstymą (klasifikaciją) nuo C0 iki C4 orlaivių, diskutuojama, kokie reikalavimai keliami vykdant skrydžius pagal A1-A3 ir STS skrydžių kvalifikacines kategorijas. Kariūnai mokomi įvertinti NBVO taktinius techninius duomenis, kad kaip būsimi vadai galėtų jiems sudaryti tinkamas užduotis.

Po teorinio rengimo vyko praktiniai vado ir NBVO operatoriaus darbo kartu mokymai, po to – taktikos pratybos, kurių metu buvo siekiama įtvirtinti vadų žygio planavimo ir organizavimo išsilaipinus, taip pat suplanuotos atakos vykdymo įgūdžius. Per pratybas buvo tobulinami kariūnų, kaip būrių vadų, įgūdžiai planuoti ir vykdyti taktines užduotis naudojant NBVO.

Pagrindinis iššūkis buvo oro sąlygos: vėjo greitis, temperatūra ir krituliai. Teko taikytis prie besikeičiančio oro ir koreguoti dienotvarkę. Nors ji buvo intensyvi, kupina netikėtumų, kariūnų noras tobulėti leido pasiekti mokymų tikslus.

Mūsų partneriai, Ukrainos Žytomyro karo universiteto atstovai, prisijungė prie šių lauko pratybų. Jie ne tik padėjo mokyti Lietuvos karo akademijos kariūnus naudoti tam tikrų rūšių dronus, bet ir pasidalijo savo patirtimi, pademonstravo praktinius įgūdžius. Ši neįkainojama ukrainiečių patirtis Lietuvos kariūnams yra labai svarbi.

Džiaugiamės, kad atvykęs Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademijos viršininkas brg. gen. Almantas Leika ir jo pavaduotojas kariniam rengimui plk. Mantas Paškevičius ne tik pabendravo su kariūnais, bet ir užmezgė glaudesnius ryšius su ukrainiečiais, aptarė tolesnio bendradarbiavimo perspektyvas.

Vertiname galimybę mokytis iš profesionalų ir toliau sėkmingai auginti būsimuosius lyderius!