Stojimas Studijos bakalauro diplomas / leitenanto laipsnis

2024 m.

Mjr. Gintautas Razma gins disertaciją „Gynybos valdysenos poveikis karinių struktūrų plėtrai: Latvijos atvejo studija (1990–2019 m.)“

2024 05 30

Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademijoje 2024 m. liepos 10 d. 10.00 val. mjr. Gintautas Razma gins daktaro disertaciją „Gynybos valdysenos poveikis karinių struktūrų plėtrai: Latvijos atvejo studija (1990–2019 m.)“. Mokslinė vadovė – prof. dr. Irmina Matonytė (LKA).

Ši disertacija išskirtinė, nes joje, jungiant politikos, vadybos ir karybos mokslų žinias į vieną tarpdisciplininį tyrimą, siekiama ištirti, kaip skirtingi gynybos valdysenos tipai keičia karinių struktūrų plėtrą, ir tokiu būdu paaiškinti Latvijos gynybos valdysenos daromo poveikio karinių struktūrų plėtrai specifiką.

Įgyvendinant disertacijos tikslą, darbe aptartos gynybos valdyseną aiškinančios teorijos, karinės struktūros plėtros ir poveikio jai identifikavimo teoriniai aspektai, kurie leido suformuluoti teorinį tyrimo modelį. Tai sudarė sąlygas sukurti tinkamą empirinį dizainą ir juo vadovaujantis nustatyti minimalų Latvijos gynybinių pajėgumų – batalionų poreikį, sužinoti, kaip Latvijos gynybos valdysena reiškėsi ir veikė šalies karinių struktūrų plėtrą. Visa tai atlikta remiantis proceso sekimo metodu. Tai yra atskleidžiamasis tyrimas, nes anksčiau tik nedaugelis Latvijos atvejį rinkosi teorinėms prielaidoms svarstyti.

Mjr. Gintautas Razma teigia, jog „naivu tikėtis, kad saugumo situacija Europoje ir apskritai pasaulyje kaip nors savaime pasitaisys artimiausiais dešimtmečiais. Deja, politinių tikslų siekimas organizuotu smurtu per karines struktūras niekur nedingo ir niekur tikrai nedings. Taigi, vengimas tirti nepatogius gynybos klausimus ar – dar blogiau – jų ignoravimas yra žalingas. Todėl privalu skirti deramą dėmesį gynybos studijoms, kurios gali padėti geriau suprasti ir paaiškinti aktualius gynybos reiškinius. Dėl šių motyvų ir buvo pasirinkta tema, kurią nagrinėjant reikia turėti ypač daug žinių apie karines struktūras, jų plėtrą ir jai daromą poveikį. Kita vertus, šis mokslo darbas turi ir praktinės naudos, nes autorius pasiūlo idėjų ir sprendimų valstybėms, turinčioms ribotus išteklius, kurios šiandien susiduria su poreikiu reikšmingai sustiprinti savo karines struktūras“.

Esminė darbo išvada yra ta, kad Latvijos gynybos valdyseną iš esmės veikė skirties tarp racionalios valdysenos ir metavaldysenos struktūra, kuri pasireiškė imitaciniu poveikiu šalies karinių struktūrų plėtrai. Ši išvada leidžia ne tik apginti esminį ginamąjį teiginį – kad Latvijos karinių struktūrų plėtrai yra būdingas nuosaikumas, bet ir paaiškinti, kodėl taip nutiko.

Disertacijos gynimo vieta – Senato posėdžių salė, Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademija, Šilo g. 5A, Vilnius.
Gynimo laikas – 2024 m. liepos 10 d. 10.00 val.
Renginys vyks tik gyvai, todėl dalyvauti jame nuotoliniu būdu nebus galimybės.
Norintieji dalyvauti renginyje turėtų iš anksto užsiregistruoti el. paštu [email protected].
Registracija į renginį vyksta iki 2024 m. liepos 8 d. 12.00 val.

Mjr. Gintauto Razmos disertacijos gynimo taryba:
• Pirmininkas – prof. dr. Jaroslav Dvorak (Klaipėdos universitetas, socialiniai mokslai, politikos mokslai – S 002).
Nariai:
• dr. Mantas Bileišis (Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademija, socialiniai mokslai, vadyba – S 003);
• prof. dr. Saulius Pivoras (Vytauto Didžiojo universitetas, socialiniai mokslai, politikos mokslai – S 002);
• prof. dr. Gediminas Vitkus (Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademija, socialiniai mokslai, politikos mokslai – S 002);
• dr. Asta Rootsi (Baltijos gynybos koledžas (Estija), socialiniai mokslai, politikos mokslai – S 002).

Maloniai kviečiame dalyvauti!