2024 m.
LKA Garbės alėjoje įamžinti pirmieji alumnai
2024 04 04Kovo 25 d. buvo pagerbti du iškiliausi Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademijos (LKA) absolventai, tapę įkvepiančiu pavyzdžiu kariūnams ir visai bendruomenei. Jie įamžinti šiemet LKA įkurtoje Garbės alėjoje.
LKA viršininkas brg. gen. Almantas Leika, per iškilmingą alumnų pagerbimo ceremoniją kreipdamasis į susirinkusiuosius, pabrėžė: „Šiandien mums visiems labai reikšminga diena, nes dabar kuriame naują tradiciją. Netrukus Garbės alėjoje įamžinsime iškiliausius, daug pasiekusius Lietuvos karo akademijos auklėtinius. Taip ir pagerbsime šiuos mūsų absolventus, ir įkvėpsime tuos, kurie čia dar mokosi.“ Pabrėždamas generolų svarbą, viršininkas paminėjo, kad pirmieji Garbės alėjoje bus pagerbti gen. mjr. Remigijus Baltrėnas ir gen. mjr. Mindaugas Steponavičius, įkūnijantys tai, ko siekia kiekvienas kariūnas ir karininkas. Naujojoje LKA Garbės alėjoje kabės jų portretai.
Gen. mjr. Remigijus Baltrėnas studijavo JAV sausumos pajėgų karo koledže, buvo 15-asis Antrojo operatyvinių tarnybų departamento direktorius. Tarnaudamas sėkmingai ėjo daugelį pareigų: krašto apsaugos ministro patarėjo, Algirdo mechanizuotojo pėstininkų bataliono vado, brigados „Geležinis Vilkas“ G3 skyriaus viršininko ir kt. Jam taip pat teko vadovauti misijoms Afganistane bei Bosnijoje ir Hercegovinoje. Gen. mjr. R. Baltrėnas įvykdė daug svarbių užduočių ir toliau sėkmingai tęsia tarnybą. Šiuo metu jis yra karinis atstovas prie Šiaurės Atlanto sutarties organizacijos (NATO).
Dėkodamas gen. mjr. R. Baltrėnas pasidžiaugė apsilankymu LKA: „Jaučiuosi labai gerai grįžęs į savo alma mater. Esu sužavėtas pokyčiais čia, studijų kokybe ir neturiu jokių abejonių, kad LKA žengia tinkama linkme.“
Gen. mjr. R. Baltrėnas padėkojo LKA viršininkui, kitiems generolams, pulkininkams, kurie atvyko į šią svarbią ceremoniją. Nuoširdi padėka nuskambėjo ir šeimai.
Jis su kariūnais pasidalijo pagrindiniais principais, kuriais pats vadovavosi tarnyboje ir kuriuos išgrynino per 30 karjeros metų:
1. Vienas lauke – ne vadas. Visus rezultatus pasiekia komanda.
2. Vertybės yra jūsų kompasas.
3. Svarbu mokėti būti ne tik vadu, bet ir pavaldiniu, būti kariuomenės dalimi, nes vienu metu mes esame ir lyderiai, ir sekėjai.
4. Visi turime trūkumų. Svarbu juos atpažinti ir dirbti su savimi, kad jų būtų kuo mažiau. Tobulėjimas – vienas esminių principų, todėl nenustokite tobulėti. Ir gerbkite savo bendražygius.
Svečias negailėjo patarimų ir užbaigė motyvuojančią kalbą tokiais žodžiais: „Karininko profesija yra unikali. Valstybė mums deleguoja teisę spręsti žmonių likimus, todėl mes, vadai lyderiai, turime gebėti priimti rizikingus sprendimus ir turėti moralinės drąsos juos įgyvendinti. Nepamirškime, kad vadovaujame ne vienetams, o žmonėms.“
Kitas pagerbtas LKA absolventas – gen. mjr. Mindaugas Steponavičius buvo vienas pirmųjų, baigusių Lietuvos karo akademiją, jis taip pat yra baigęs Baltijos gynybos koledžą, JAV sausumos pajėgų koledžą. Visi mokslai pasitarnavo jo karjerai, kuri ne mažiau įspūdinga nei gen. mjr. R. Baltrėno. Taktinės žvalgybos skyriaus viršininkas, Gynybos štabo Tarptautinių operacijų skyriaus viršininkas, Krašto apsaugos ministerijos Pajėgumų planavimo departamento direktorius, ,,Geležinio Vilko“ brigados vadovas, Gynybos štabo viršininkas – sukaupęs tokią tarnybos patirtį, karininkas turi kuo pasidalinti ir kuo didžiuotis. Kalbėdamas LKA bendruomenei ir renginio svečiams, jis pripažino, kad džiaugiasi tokiu jam skirtu dėmesiu, ir paminėjo tradicijų reikšmę: „Svarbiausia, kad kuriame tradicijas. Kariuomenė be tradicijų, be istorijos negali egzistuoti.“
Gen. mjr. M. Steponavičius papasakojo, kaip 1992 m. pradėjo tarnybą kartu su gen. mjr. R. Baltrėnu. Karjeros pradžia nebuvo tokia paprasta: „Prisimenu, kai atvežiau dokumentus stoti į Karo akademiją, Praleidžiamajame punkte dar stovėjo sovietų kariai. Taip pat puikiai prisimenu, kad 100 vyrų gyvenome vienoje patalpoje, maudėmės kartą per savaitę. Pamenu ir žygį į Pabradę, kai ne ėjome, o bėgome, vykdydami žvalgybą, o svarbiausia ir įdomiausia patirtis – kad turėjome dvejus metus vien karo mokslų, kurie labai formavo jauną karininką.“
Sukaupę nemenką patirtį generolai majorai dalijosi paprastais, bet gyvenime patikrintais patarimais: „Tapti generolu – ne sėkmė ir ne stebuklas. Tai – darbas, ir viską galima padaryti. Čia svarbiausi trys dalykai: pats tu, kaip žmogus, tavo draugai, bendražygiai, ir artimi žmonės.“ Pabrėždamas žmogaus, kaip asmenybės, svarbą, svečias padėkojo ir savo artimiesiems.
Gen. mjr. M. Steponavičius, motyvuodamas jaunuosius kariūnus, davė patarimų, kuriais turėtų vadovautis geras kariūnas: „Gerbiamieji kariūnai, būsite ne tik lyderiai, bet ir vadai. Jeigu reikės, visi kartu vesime žmones į kovą ir turėsime būti pasiruošę priimti sudėtingus sprendimus. Todėl domėkitės karo istorija, karyba, taktika, inžinerija, ginkluote. Visi šie dalykai pravers įgyjant vertingos praktikos ir patirties.“
Visas generolo majoro paminėtas temas kariūnai studijuoja skirtinguose kursuose skirtingais lygiais. LKA suteikia būsimiems karininkams reikalingų žinių, nes ši ypatinga aukštoji mokykla pasirengusi kariūnams duoti tai, ko reikia, kad jie taptų tikrais profesionalais ir lyderiais. Karininko profesija – neeilinė, todėl ir mokslai čia – neeiliniai. Karininko kelyje daug išbandymų, reikalaujančių drąsos ir atsidavimo.
Gen. mjr. M. Steponavičius pabrėžė: „Kiekvienas renkamės savo kelią. Jūs pasirinkote sunkų ir nepaprastą, tad būkite pasiruošę tarnybos iššūkiams.“ Baigdamas jis pasidalijo mėgstamu posakiu: „Tikras vadas yra vadas, kuris neaiškiomis aplinkybėmis, neturėdamas pakankamai žinių, per kelias minutes randa tikrąjį sprendimą, pritaikytą pagal pasikeitusias sąlygas.“
Pirmųjų LKA Garbės alėjoje įamžinamų alumnų minčių ir patarimų įdėmiai klausėsi visi susirinkusieji. Renginio dalyviai taip pat galėjo pasimėgauti Ievos Marmienės bei Ramunės Rimšienės atliekamais muzikos kūriniais, kurie puikiai tiko šia proga.