Stojimas Studijos bakalauro diplomas / leitenanto laipsnis

2023 m.

Pristatomi inovatyvūs Lietuvoje kuriami informacinės erdvės stebėjimo ir analizės įrankio prototipai

2023 02 07

informacinio poveikio atpažinimo ir analizės ekosistemos NAAS prototipai, kuriuos kuria dvi verslo ir mokslo centrų komandos – UAB „Elsis Pro“ su UAB „Tildė informacinės technologijos“ ir Vytauto Didžiojo universitetas su TNO (Nyderlandai) kolektyvu. „Viena pirmųjų Europos Sąjungoje efektyvi ir šiuolaikiška mokslo ir studijų ekosistema, unikali informacinės erdvės stebėjimo, atpažinimo ir aptikimo sistema“, – taip po trejų metų tyrimų, konsultacijų ir bandymų pristatomus prototipus apibūdina projekto dalyviai.
 
Vytauto Didžiojo universiteto ir TNO (Nyderlandai) komandos tikslas – sukurti naują įrankį, kuris supaprastins ir susistemins informacijos analizės specialistų darbą, ir taip prisidės prie mokslo raidos ir mokymo procesų tobulinimo. „Tai dirbtinio intelekto ir giliojo mokymo metodais grįsta elektroninės erdvės informacijos analizės platforma, skirta informacinio poveikio atvejų atpažinimui, – prototipo idėją pristato prof. dr. Daiva Vitkutė-Adžgauskienė, Vytauto Didžiojo universiteto Taikomosios informatikos katedros vedėja. – Tai analizės kokybės tikslais naudojamas papildyto intelekto (angl. augmented intelligence) principas, derinantis dirbtinio intelekto metodus ir žmogaus pažinimo funkcijas. Esmė – dirbtinis intelektas ir žmogus analitikas dirba kartu, vienas kitą papildydami, ir kartu įgalina sistemą prisitaikyti prie skirtingų analizės scenarijų.“

O kiti projekto dalyviai – bendrovės „Elsis Pro“ ir „Tildė informacinės technologijos“ – kuria atvirą ir besikeičiantiems poreikiams pritaikomą sistemą. „Stengėmės atliepti būsimų naudotojų poreikius. Kuriamo NAAS prototipo architektūra yra modulinė ir gana atvira, nesudėtingai plečiama ir adaptuojama pagal kylančius poreikius“, – sako Arūnas Ungulaitis, UAB „Elsis Pro“ Inovacijų skyriaus vadovas.
 
Prototipų pristatymo renginyje dar viena naujovė – pirmą kartą Lietuvoje savo veiklą pristatys NATO gynybos inovacijų akseleravimo Šiaurės Atlanto šalims programos DIANA (angl. Defence Innovation Accelerator for the North Atlantic) atstovės Kornelija Žilionytė ir Margot McDonnell. Numatoma pasidalyti įžvalgomis, kokios yra NAAS panaudojimo galimybės ateityje DIANA programos kontekste.
 
Esminis programos autorių tikslas – sukurti efektyvią ir šiuolaikišką mokslo ir studijų ekosistemą, įgalinančią aukštąsias mokyklas rengti nacionalinio, visuomenės ir viešojo saugumo specialistus ir vykdyti mokslinę veiklą, apimančią informacinį saugumą, informacinių ir hibridinių grėsmių analizes, integruotą (interneto ir kinetinės) informacinės erdvės stebėjimą ir galimai nusikalstamo turinio analizę. Ekosistema turės būti pritaikyta tiek rengiant studentus, tiek informacijos analitikams, vykdantiems informacijos stebėseną ir analizę. Kuriama ekosistema būtų aktuali universitetams, rengiantiems informacinės srities specialistus, taip pat informacinio saugumo, komunikacijos, informacijos apsaugos, dezinformacijos stebėseną vykdančioms valstybės institucijoms ir organizacijoms. Sukurta technologinė bazė leis vykdyti mokslinius projektus, kurių rezultatais galės pasinaudoti šalies ir tarptautinės institucijos: Lietuvos kariuomenė, LR žurnalistų etikos inspektoriaus tarnyba, LR Prezidentūra, LR Vyriausybė, ministerijos, ES institucijos pagal savo kompetencijos sritis.

NAAS projektą inicijavo Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademija ir Mykolo Romerio universitetas. Projektas finansuojamas 2014–2020 metų Europos Sąjungos fondų investicijų veiksmų programos, Europos regioninės plėtros fondo lėšomis. Projekto įgyvendinimą koordinuoja Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūra (MITA). Projektą baigti numatoma šių metų rugpjūtį.
 
Kontaktai žiniasklaidai – Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademijos G9 skyriaus viršininkas mjr. Donatas Suchockis, mob. +370 6 204 8976, el. p. [email protected]
 
Renginys vyks 2023 m. vasario 9 d. nuo 9.00 iki 12.30 val. mišriu būdu:
  • gyvai MRU LAB (Didlaukio g. 55, Vilnius);
  • nuotoliniu būdu (prisijungimo nuoroda atsiunčiama po registracijos).