Stojimas Studijos bakalauro diplomas / leitenanto laipsnis

2022 m.

Mažųjų valstybių saugumo ir gynybos iššūkiai pristatomi tarptautinėje mokslo monografijoje

2022 09 14

Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademijoje rugsėjo 13 d. buvo pristatyta tarptautinė mokslo monografija „Europe Alone: Small State Security without the United States“. Pristatymas vyko moksliniame seminare-diskusijoje „Šiuolaikiniai mažųjų Europos valstybių saugumo ir gynybos iššūkiai“.
 
Dr. Vidmantė Giedraitytė, Akademijos Saugumo institucijų valdymo mokslo grupės vadovė, pristatydama monografijos temą, atskleidė, jog ji bus išspausdinta prestižinės JAV leidyklos „Rowman and Littlefield“.
 
Kaip minėjo dr. V. Giedraitytė, tyrimas prasidėjo nuo Lietuvos, kaip mažosios Europos valstybės, saugumo koncepcijos analizės. Tačiau prisijungus Hamlino universiteto politikos mokslų ir teisės studijų bei Minesotos universiteto (JAV) teisės profesoriui Dr. Davidui Schultzui, nagrinėjama tema prasiplėtė iki mažųjų Europos valstybių saugumo politikos tyrimų santykių su JAV kontekste. Monografijoje aptariami geopolitiniai iššūkiai ir saugumo grėsmės, su kuriais susiduria mažosios Europos valstybės, ir kokių veiksmų jos imasi, kad galėtų užtikrinti viešąjį, institucinį ir asmeninį saugumą. Tyrimas pradėtas dar iki Rusijos karo Ukrainoje, todėl saugumo situacija jo metu iš esmės keitėsi.
 
Monografijos redaktorė prof. dr. Aurelija Pūraitė pažymėjo, jog saugumo situacijos nagrinėjimas per karinę sampratą yra per siauras, o šiuolaikiniam pasauliui reikėjo platesnio, holistinio požiūrio. Temos, kurios buvo nagrinėjamos dar iki karo Ukrainoje pradžios, atspindėjo neišvengiamą karo nuojautą, kuri pasitvirtino, todėl šių tyrimų reikšmė jau gali būti praktiškai įvertinta, nes jie padės sukurti labai didelę pridėtinę vertę.
 
Lietuvos karo akademijos prorektorius studijoms ir mokslui dr. Mantas Bileišis susitikime priminė, kad monografijos tyrimai buvo pradėti dar Donaldui Trumpui būnant JAV prezidentu ir deklaruojant JAV atsiskyrimą nuo Europos reikalų. Pasak jo, nors susidaro įspūdis, kad JAV gali gerai tvarkytis be Europos, to paties negalima pasakyti apie Europos šalis be JAV paramos. Ir yra svarbu, ką gali padaryti mažosios valstybės, bandydamos užsitikrinti didesnį saugumą bendradarbiaudamos tarpusavyje.
 
Pristatymo klausytojų diskusijoje buvo aptariama, kokius saugumo ir gynybos pokyčius lėmė 2022 m. vasario 24 d. Rusijos karinė agresija prieš Ukrainą ir kaip tai paveikė mažąsias Europos valstybes, tokias kaip Lietuva. Taip pat buvo svarstoma, kokios šiuolaikinių mokslinių tyrimų tendencijos galėtų būti reikšmingos formuojant ir kokybiškai įgyvendinant mažųjų Europos valstybių saugumo ir gynybos politiką.
 
Diskusijoje dalyvavęs prof. Davidas Schultzas taip pat rugsėjo 14 d. skaitė paskaitą apie globalizacijos raidą ir vystymąsi visame pasaulyje Karo akademijos kariūnams.
 
Pasak profesoriaus, pasauliniai karai ir nesutarimai, šalių rūpinimasis tik savo saugumu ir interesais, visiškas globalizacijos nebuvimas priveda pasaulį prie baisių padarinių. Izoliacinė politika, kad ir kokia būtų, pasirodė neveikianti besivystančiame pasaulyje, kuris vis toliau juda link visiškos globalizacijos ir šalių įvairialypio bendradarbiavimo. Ateityje šalys, besirūpinančios tik savo interesais, užsidariusios nuo pasaulio ir spartėjančio globalizmo, išnyks iš žemėlapio. Lietuva rodo puikų pavyzdį kitoms valstybėms, nuo XXI a. pradžios įstojusi į Europos Sąjungą ir žengianti į ateitį kartu su pažangiu pasauliu.
 
Tarptautinės mokslo monografijos pristatymas
Prof. Davido Schultzo paskaita LKA (Dovo Mačiulio nuotr.)