2022 09 29

Rugsėjo 26–28 d. Krašto apsaugos ministerijoje vyko atsparumo hibridinėms grėsmėms kursai, kuriuos organizavo Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademijos Gynybos analizės centras, koordinuojant Krašto apsaugos ministerijos Atsparumo hibridinėms grėsmėms grupei ir prisidedant Suomijos Europos kovos su hibridinėmis grėsmėmis kompetencijos centrui.
Kursų dalyviai mokėsi atpažinti hibridines grėsmes, susipažino su jų analizės pagrindais ir atgrasymo veiksmų planavimo metodika, siekė pagilinti žinias apie hibridinių grėsmių prevenciją ir valdymą, evoliuciją, teisinių režimų įvedimo reglamentavimą, informacines operacijas, kibernetinį ir energetinį saugumą, žvalgybos ir kontržvalgybos bei kinetinių operacijų reikšmę šiuolaikiniuose hibridiniuose karuose.
Įteikdamas kursų baigimo pažymėjimus, Lietuvos karo akademijos viršininkas brg. gen. Almantas Leika pažymėjo šių mokymų svarbą krašto apsaugos sistemoje tarnaujantiems kariams ir dirbantiems civiliams. Generolas neabejoja, kad kursuose įgytos žinios padės tinkamai reaguoti į galimas hibridines grėsmes šiuolaikinėje geopolitinėje situacijoje.
Europos kovos su hibridinėmis grėsmėmis kompetencijos centro vyriausioji analitikė dr. Viktorija Rusinaitė atkreipė dėmesį, kad tarptautinėje kovoje su hibridinėmis grėsmėmis Lietuva dalyvauja labai aktyviai. „Europos institucijose yra daug praktikų lietuvių, kurie dirba tarptautiniu mastu ir turi labai gerų kompetencijų. Todėl tokie pas mus organizuojami mokymai gali būti svarus indėlis kovojant su hibridinėmis grėsmėmis“, – pažymėjo V. Rusinaitė.
Pasak jos, Lietuva yra maža šalis ir išteklių dirbti su dideliais hibridiniais kenkėjais turi mažiau galimybių, nei didelės valstybės. Todėl mūsų šaliai labai svarbu dalyvauti kovos su hibridinėmis grėsmėmis aljansuose ir tarptautinėse organizacijose.
Hibridinių grėsmių specialistai tvirtina, kad atsiranda vis naujų hibridinių grėsmių ir dėl to keičiasi saugumo situacija visame pasaulyje. Todėl turi keistis ir žmonių pasirengimas su jomis kovoti. Labai svarbu ne tik skaityti parengtas rekomendacijas, bet ir dalyvauti pratybose ar seminaruose. Tokių mokymų dalyviai analizuoja krizines situacijas ir taiko turimas ar juose įgytas žinias. Tada geriau supranta iškilusias problemas.
Sėkmės sulaukę Gynybos analizės centro organizuoti trijų dienų kursai buvo bandomieji. Juose įgytos žinios ir patirtis bus naudinga kasmet rengiant atsparumo hibridinėms grėsmėms mokymus ir seminarus.
Lietuvos karo akademijos ir Krašto apsaugos ministerijos informacija
Eimanto Genio nuotraukos