Stojimas Studijos bakalauro diplomas / leitenanto laipsnis

2021 m.

Tinkamas bendravimas ir sėkminga komunikacija su amerikiečiais – viena Lietuvos saugumo įtvirtinimo sąlygų

2021 10 15

Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademijos Karo mokslų informacijos ir leidybos centre spalio 14 d. skaitytojams buvo pristatyta Akademijos išleista knyga „JAV saugumo bendruomenė – kas ji tokia ir kaip su ja dirbti?“. Knygą pristatė jos autorius Krašto apsaugos ministerijos gynybos politikos direktorius Vaidotas Urbelis.
 
„JAV yra svarbiausias Lietuvos saugumo garantas, tad suprasti, kaip veikia JAV institucijos ir kaip priimami vieni reikšmingiausių sprendimų pasaulyje, – reikšminga Lietuvos saugumo politikos dalis“, – paaiškino autorius, remdamasis trejų metų darbo Lietuvos ambasadoje JAV patirtimi.
 
Knygoje jis atskleidžia, koks yra JAV saugumo bendruomenės pasaulio supratimas ir Lietuvos vieta jame, atkreipia dėmesį, kad, norint įtvirtinti gerus santykius su valdžios institucijomis, reikia pažinti šią šalį, mokėti bendrauti ir dirbti su jos žmonėmis: „Mažos valstybės, jeigu žino, ko nori, gali daug pasiekti.“
 
Pasakodamas apie Lietuvos ir JAV santykius, knygos autorius atkreipė dėmesį į tam tikrus pastaruoju metu išryškėjusius pokyčius: „Mes Amerikoje atrodome neblogai, bet ne tik dėl to, kad darome kažką gerai, bet ir dėl to, kad dabar yra palankios sąlygos – visų pirma dėl Rusijos. Anksčiau taip pat kalbėdavome, bet į mus nekreipdavo dėmesio. Dabar dėl Rusijos agresijos prieš Ukrainą, kai JAV tai tapo aktualu, jau reaguojama. Todėl reikia nesustoti ir atlikti vadinamuosius „namų darbus“ – kai reaguoji ir padedi Ukrainai, dalyvauji tarptautinėse operacijose, tada šia padėtimi gali pasinaudoti.“
 
Paklaustas, ko galima pasimokyti iš amerikiečių, Krašto apsaugos ministerijos atstovas trumpai išvardijo: reikia būti konkretiems ir kalbėti tiesmukai, išmokti mandagumo (nes kartais mūsų „bajeriai“ bendravimą tik sugadina) ir palaikyti pokalbį „apie orą ir nieką“, kas pasak V. Urbelio, visiems europiečiams būna labai sunku.
 
Susitikime Vaidotas Urbelis taip pat davė keletą patarimų vykstantiems į JAV, ką reikia žinoti, siekiant sėkmingai ten įsitvirtinti: „Pažintys, ypač darbo, labai svarbios. Reikia turėti tinklą draugų, kurie paskui tave patys susirastų, taip pat pinigų. Reikia turėti ką pasakyti ir labai gerai mokėti anglų kalbą. Ir žinoma, būtina išmanyti amerikiečių kasdienio gyvenimo subtilybes (pavyzdžiui, kokie žargonai vartojami ar kokios sporto šakos jų mėgstamos ir pan.).
 
Su amerikiečiais dirbti lengva. Jie prieinami žmonės – linkę kalbėtis ir klausytis, atviri ir kartais net tiesmuki.“
 
Apibendrindamas knygos „JAV saugumo bendruomenė – kas ji tokia ir kaip su ja dirbti?“ pristatymą, jos autorius išreiškė viltį, kad ji padės geriau pažinti JAV saugumo bendruomenės veikėjus, suprasti jų santykius, požiūrį į pasaulį, o gautos žinios praplės akiratį ir bus tinkamai pritaikytos.
 
Lietuvos karo akademijos kariūnams Vaidotas Urbelis, anksčiau jiems skaitęs paskaitas, palinkėjo, kad knyga būtų geras mokymosi šaltinis, suteikiantis reikiamų žinių ir padedantis jas geriau pritaikyti gyvenime.
 
Knygos „JAV saugumo bendruomenė – kas ji tokia ir kaip su ja dirbti?“ pristatymas
Alfredo Pliadžio nuotraukos