Stojimas Studijos bakalauro diplomas / leitenanto laipsnis

2021 m.

Juozas Lukša-Daumantas – pavyzdys kiekvienam

2021 05 25

Šiais metais minint vieno žymiausių partizanų Juozo Lukšos-Daumanto gimimo 100-metį ir žūties 70-metį, Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademija prisideda prie iniciatyvos supažindinti visuomenę su šios istorinės asmenybės indėliu kovoje dėl Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo.
 
Būsimi Lietuvos karininkai – Akademijos kariūnai daug žinių apie rezistencinę kovą įgyja per paskaitas, lankydami žymiausias mūšių vietas ir memorialus žuvusiems partizanams atminti, dalyvaudami archeologiniuose tyrimuose.
 
Šiemet dėmesys skiriamas Juozui Lukšai-Daumantui. Akademijos auklėtiniai vis daugiau sužino apie šį legendinį partizaną, jo aktyvią rezistencinę veiklą ir kovą dėl Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo. Tam buvo skirta ir gegužės 25 d. Gynybos analizės centro politikos analitiko, istoriko dr. Dariaus Juodžio paskaita IV kurso kariūnams.
 
„Juozo Lukšos-Daumanto gyvenimas ir veikla – jo pogrindinė kova dėl Lietuvos laisvės kaip partizano, kaip piliečio ir mūsų tautiečio – gali būti pavyzdys kiekvienam. Prasiveržęs pro sovietų saugomą valstybės sieną, jis Vakarams skleidė žinias apie rezistencinę kovą Lietuvoje. Galbūt lengviau būtų buvę Vakaruose ir pasilikti, bet jis vadovavosi principu – ką pažadėjai, ištesėk ir neieškok sau geresnių sąlygų, todėl buvo pasiryžęs kovoti Lietuvoje“, – vieną žymiausių partizanų pristatė dr. D. Juodis.
 
Kariūnai su partizanų vado gyvenimu ir veikla jau yra susipažinę, nes Akademijoje buvo surengta dokumentinio filmo „Baladė apie Daumantą“ peržiūra ir diskusija. Partizano atminimą jie paminėjo nagrinėdami žinomus ir naujus istorinius faktus, juos apmąstydami. Poetinis atsiminimų filmas pasakoja apie Lietuvos partizanų kovas pokariu sovietų okupacijos metais ir partizanų vadą J. Lukšą-Daumantą. Jame prisiminimais dalijasi partizano bendražygiai, žmona ir jį išdavęs „bičiulis“.
 
2021 m. pradžioje Akademijoje buvo pastatytas stendas „Gyvenimo ir kovos kelias“, kuriame eksponuojamas nuotraukų rinkinys, išleistas minint šio partizano 60-ąsias žūties metines. Nuotraukos supažindina su pagrindiniais J. Lukšos gyvenimo ir kovos etapais. Tai du žygiai į Vakarus, veikla užsienyje, susitikimai su lietuvių emigrantais, paskutiniai kovos metai grįžus į Lietuvą.
 
Šiuo metu paroda atvira Karo akademijos bendruomenei. Vasarą planuojama Karo mokslų informacijos ir leidybos centre (Šv. Ignoto g. 6) Vilniuje atidaryti leidinių ir fotografijų parodą. Ji bus prieinama platesnei auditorijai. Visi norintys galės joje apsilankyti ir susipažinti su Lietuvos laisvės kovotojo veikla.
 
Kariūnų laukia daugiau paskaitų ir kitokio pobūdžio renginių apie šią istorinę asmenybę ir jos indėlį kovoje už Lietuvos laisvę.
 
Karo akademijos auklėtiniai sako, kad buvo naudinga dalyvauti paskaitoje, pažiūrėti filmą apie J. Lukšą-Daumantą ir kartu jį įvertini, išklausyti istoriko pristatymą: „Tai – gera pamoka ir nepakeičiamas pavyzdys kiekvienam, pasiryžusiam ginti savo tėvynę, jos laisvę ir nepriklausomybę.“
 
Lietuvos Respublikos Seimas 2021 metus paskelbė partizano Juozo Lukšos-Daumanto metais, taip įprasmindamas jo gimimo 100-metį ir žūties 70-metį. Prieš 100 metų rugpjūčio 9 d. kaimyniniame Prienų rajone gimęs rezistentas – vienas ryškiausių partizanų vadų, kovojusių dėl Lietuvos laisvės. 1951 m. rugsėjo 4 d. dvigubo agento išduotas J. Lukša-Daumantas žuvo miške į pietus nuo Kauno, ties Pabartupio kaimu. Palaikų užkasimo vieta nežinoma iki šiol.