OPŠKK istorija
2004 m. Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademijoje buvo pradėtas įgyvendinti bendras trijų Baltijos šalių karinių oro pajėgų karininkų ugdymo projektas.
Nuo 2004 iki 2007 m. Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademijoje veikė tarptautiniai Oro pajėgų kapitonų kursai, kurie 2007 m. buvo pervardyti į Oro pajėgų jaunesniųjų štabo karininkų kursus.
Plėtojant šiuolaikinę karininkų rengimo koncepciją atsirado poreikis sinchronizuoti karinių oro pajėgų (KOP) ir sausumos kariuomenės štabo karininkų rengimą Baltijos šalyse, taip pat užtikrinti nuoseklų KOP karininkų rengimą ir geresnį pasiruošimą jungtiniams vadų ir generalinio štabo karininkų kursams. Taip gimė tarptautinių oro pajėgų vyresniųjų štabo karininkų kursų organizavimo idėja. Pagal naują koncepciją 2007 m. buvo surengti pirmieji oro pajėgų jaunesniųjų štabo karininkų kursai ir oro pajėgų vyresniųjų štabo karininkų kursai, pastaruosius baigė 8 Lietuvos karininkai ir 1 Latvijos KOP karininkas.
2008 m. trijų Baltijos šalių karinių oro pajėgų vadai nutarė reorganizuoti Jaunesniųjų ir Vyresniųjų štabo karininkų kursus į Oro pajėgų štabo karininkų kursus (OPŠKK).
Iki 2019 m. sausio 1 d. Oro pajėgų štabo karininkų kursus baigė 280 karininkų, iš jų Lietuvos – 136, Latvijos – 78, Estijos – 66.
Kursų viršininkai:
2004–2005 m. mjr. Audronis Navickas
2006–2011 m. plk. ltn. Eltonas Mileckis
2012–2014 m. plk. ltn. Artūras Balynas
2015–2017 m. mjr. Aleksiejus Bojevikas
Nuo 2017 m. plk. ltn. Marius Matulaitis
OPŠKK tikslas – rengti trijų Baltijos šalių (Lietuvos, Latvijos ir Estijos) karinių oro pajėgų štabo karininkus, gebančius planuoti ir vykdyti oro operacijas komponento lygmeniu, mokančius vartoti NATO apibrėžimus ir terminus, išmanančius kariuomenės struktūrą ir operacijų taikos, krizės ir karo metu ypatumus, galinčius analizuoti ir vertinti situaciją ir laiku priimti tinkamus sprendimus.
Kursų programos trukmė – ne daugiau kaip 17 savaičių, arba iki 600 mokymo valandų ir maždaug 250 savarankiškam mokymuisi skirtų valandų, įskaitant vieną savaitę vizitui į NATO šalių karinių oro pajėgų dalinius (Latvijos, Estijos, Danijos, Vokietijos ir Lietuvos). Po vieną savaitę skiriama administravimui ir anglų kalbos žinių atnaujinimui. Mokymas vyksta anglų kalba.
Kursų programą sudaro 4 pagrindinės mokymo sritys:
- Operacijų planavimas (angl. Component level operations) (7 savaitės)
- Politikos studijos (3 savaitės)
- Projektų vadyba (1 savaitė)
- Lyderystė ir kario etika (2 savaitės).
Operacijų planavimas (angl. Component level operations)
Tai – viena plačiausių mokymo sričių. 7 savaites klausytojai mokomi oro operacijų analizės ir planavimo teorijos ir praktikos, logistikos ir pajėgų apsaugos. Supažindinami su karo aviacija, jos istorija, pažangiomis karo aviacijos technologijomis ir jų panaudojimo šiuolaikiniuose kariniuose konfliktuose galimybėmis.
Atsižvelgiant į šiuolaikinių konfliktų pobūdį ir su jais susijusių karinių operacijų junglumą, klausytojai taip pat supažindinami su jūrų ir sausumos pajėgų operacijų planavimo pagrindais.
Politikos studijos
3 savaičių trukmės politikos studijų kurso klausytojai supažindinami su tarptautinių santykių ir saugumo teorijomis, ginkluotųjų pajėgų transformacija, pagrindinėmis tarptautinėmis organizacijomis, tarptautinės ekonomikos pagrindais, terorizmo problemomis, tarptautinės humanitarinės teisės pagrindais, bendravimo su žiniasklaida ypatumais.
Projektų vadyba
1 savaitės trukmės projektų vadybos kursas skirtas įvairių projektų rengimo ypatumams išnagrinėti (kaip jie pradedami, vystomi ir baigiami). Klausytojai susipažįsta su vadybinio darbo, žmogiškųjų ir finansinių išteklių valdymo subtilybėmis.
Lyderystė ir kario etika
Šį 2 savaičių trukmės kursą sudaro paskaitų apie kario etikos ir moralės principus, komandos formavimo pagrindus, komandos nario ir lyderio vaidmenį joje ciklas.
OPŠKK – vieninteliai tarptautiniai kursai, skirti būtent trijų Baltijos šalių karinių oro pajėgų karininkams. Kursų programa parengta atsižvelgiant į Baltijos valstybių oro pajėgų štabo karininkų turimą išsilavinimą, sukauptas karybos teorines ir praktines žinias, šių valstybių KOP realijas, perspektyvas ir iššūkius vykdant numatytas užduotis. Pagrindinis mokymo metodas yra grupiniai užsiėmimai ir įvairių mokymo sričių užduotys. Atlikdamas užduotis kiekvienas klausytojas turi galimybę įvertinti, išanalizuoti įvairias situacijas, pareikšti savo nuomonę ir siūlyti galimus sprendimo būdus. Darbas komandoje leidžia susipažinti su komandos nario ir lyderio vaidmeniu joje.
Kursų metu klausytojai testuojami ir vertinami pagal pagrindines mokymosi sritis ir atskirus mokomuosius dalykus, testų rezultatus, individualias ir bendras grupines užduotis. Taip pat vertinami individualūs klausytojų gebėjimai aktyviai ir produktyviai dirbti komandoje, jų padaryta mokymosi pažanga.
Kviestinių pranešėjų, seminarų vadovų ir diskusijų dalyvių, įskaitant žinomus valstybės pareigūnus ir mokslininkus, pristatymai yra svarbi AFCSC mokymo programų dalis. Operacijų planavimo rengime dalyvauja Danijos karališkojo gynybos koledžo instruktoriai, štabo darbo patirtimi dalijasi Varšuvos gynybos akademijos instruktoriai pagal ERASMUS mainų programą.
Oro pajėgų štabo karininkų kursai yra svarbus žingsnis kiekvieno karininko, ketinančio savo ateitį susieti su karinėmis oro pajėgomis, karjeroje. Karininkai, baigę oro pajėgų štabo karininkų kursus, yra pasirengę eiti vadovaujamas pareigas KOP arba kituose nacionaliniuose ir NATO štabuose iki komponento lygmens, taip pat kandidatuoti į Baltijos gynybos koledžo organizuojamus jungtinius vadų ir generalinio štabo karininkų ar kitus jiems prilygstančius NATO koledžų kursus.
Karininkams, sėkmingai išėjusiems mokymo programą, įteikiami kursų baigimo ženklai ir pažymėjimai.