Lietuvos karo akademija mini Laisvės gynėjų dieną

Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademija pagerbia Lietuvos laisvės gynėjus, žuvusius 1991 m. sausio 13-osios naktį prie Lietuvos radijo ir televizijos pastato. Sausio 12 d. Kariūnų batalionas ir Akademijoje tarnaujantys kariai, darbuotojai dalyvavo jau dvidešimt aštuntą kartą vykusiame tradiciniame tarptautiniame pagarbos bėgime „Gyvybės ir mirties keliu“ ir įveikė simbolinę trasą nuo Antakalnio kapinių iki Vilniaus televizijos bokšto.
Renginyje dalyvavo 7 700 žmonių, iš jų – per 4 tūkst. karių iš beveik visų Lietuvos kariuomenės dalinių ir dar beveik tiek pat dalyvių iš kitų valstybės institucijų, visuomeninių organizacijų, sporto klubų, vilniečių ir miesto svečių, taip pat svečių iš daugiau nei 20 užsienio valstybių. Didžiausia buvo Lietuvos kariuomenės Sausumos pajėgų kolona, kurioje bėgo pusketvirto tūkstančio karių. Solidarumą pagerbiant Lietuvos kovą už laisvę pademonstravo ir sąjungininkų kariai.
Finišo vietoje Lietuvos karo akademijos kariūnai pasitiko dalyvius su karšta arbata. Tradiciškai visi bėgimo dalyviai buvo apdovanoti atminimo medaliais, kuriuos įteikė kariūnai.
Akademijai atiteko Vilniaus miesto savivaldybės VšĮ „Sveikas miestas“ taurė už gausiausią vilniečių kolektyvą, nes bėgime dalyvavo beveik 200 kariūnų.
Bėgimas „Gyvybės ir mirties keliu“ – tai nuo 1992 m. vykstantis ir kasmet tūkstančius žmonių suvienijantis renginys. Įveikdami simbolinę 9 kilometrų trasą nuo Vilniaus Antakalnio kapinių iki televizijos bokšto, bėgimo dalyviai pagerbia 1991 m. sausio įvykių metu be ginklo Lietuvos laisvę gynusius ir dėl jos žuvusius Lietuvos gyventojus.
Kariūnai dalyvavo ir kituose Laisvės gynėjų 28-ųjų metinių minėjimo renginiuose. Atminimo laužų uždegimo ceremonijoje ir Sąjūdžio valandą Nepriklausomybės aikštėje Vilniuje susirinkusiuosius jie vaišino kareiviška arbata.
Su draugais kariūnai sausio 13-osios naktį susirinko prie Vilniaus televizijos bokšto pagerbti aukų. Jų žūties vietose jie uždegė žvakutes, malda pagerbė ir prisiminė kiekvieno žuvusiojo už Lietuvą gyvenimo kelią. Vėliau susirinkusieji prie Vilniaus televizijos bokšto uždegtą žvakę nuvežė ir į Lietuvos laisvės gynėjų amžino poilsio vietą Antakalnio kapinėse ir kartu aplankė čia palaidoto partizanų vado Adolfo Ramanausko-Vanago kapą.
Prisimindama Laisvės gynėjus, Akademijos bendruomenė prisijungė prie nacionalinės iniciatyvos „Neužmirštuolė“ – kaip atminimo ir pagarbos ženklą prie krūtinės prisisegę nešiojo neužmirštuolės žiedą.
Ankstyvą sausio 11-osios rytą Akademijos bendruomenė dalyvavo jau tradicija tapusioje pilietinėje akcijoje ,,Atmintis gyva, nes liudija“ –patalpose buvo užgesinta šviesa ir languose uždegtos atminimo žvakutės, simbolizuojančios gyvybę, šviesą, atminimą, vienybę ir patriotiškumą. Akcijos tikslas – priminti, kaip Lietuvos piliečiai, būdami vieningi ir patriotiški, atsilaikė prieš sovietų kariuomenės grėsmę ir apgynė valstybės nepriklausomybę.
Pagarbos bėgimas „Gyvybės ir mirties keliu“
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
I. Gataveckienės nuotraukos