Singapūro profesorius Karo akademijos kariūnams patarė, kaip reaguoti į hibridines grėsmes

Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademijoje lapkričio 20 d. viešas paskaitas skaitė Singapūro S. Rajaratnamo tarptautinių studijų mokyklos Gynybos ir strateginių studijų instituto profesorius Bernardas Loo Fooku Wengas (Bernardo Loo Fooku Weng). Svečias papasakojo apie Singapūro patirtį atsakant į hibridines grėsmes, totalinės gynybos pamokas, Singapūro gynybos struktūrą, finansavimą ir tikslus, pateikė rekomendacijų, kaip būtų galima pagerinti valstybės institucijų ir visuomenės pasirengimą hibridinėms grėsmėms.
Paskaitose kartu su Akademijos kariūnais dalyvavo ir eksperto patarimų klausėsi Vytauto Didžiojo karininkų kursų ir Karinių oro pajėgų kursų dalyviai. Jie svečiui pateikė daug klausimų, diskutavo paskaitose aptartais klausimais.
Akademijos dėstytojai buvo pakviesti atsakomojo vizito į Singapūrą pasidalyti Lietuvos gynybos politikos ir kovos su hibridinėmis grėsmėmis patirtimi.
![]() |
![]() |
K. Dijoko nuotraukos
Lietuvos karo akademija, siekdama gerinti studijų kokybę, klausytojams siūlo aukščiausio lygio europinius Bolonijos proceso reikalavimus atitinkančias paskaitas, savo žiniomis ir patirtimi kviečia dalytis kompetentingus užsienio dėstytojus ir ekspertus, atlieka tarptautinius standartus atitinkančius mokslinius tyrimus saugumo, gynybos ir karybos srityse.
Dvišalis bendradarbiavimas su Singapūro S. Rajaratnamo tarptautinių studijų mokyklos Gynybos ir strateginių studijų institutu suaktyvėjo po Lietuvos karo akademijos doktoranto Remigijaus Žilinsko vizito šioje šalyje š. m. spalio mėn. vykdant kokybinius tyrimus hibridinių grėsmių tematika ir rengiant disertaciją „Valstybės atsparumas išorinėms hibridinio pobūdžio grėsmėms“.
Akademijos doktorantas lankėsi Singapūro gynybos ministerijoje (angl. Singapore Ministry of Defence), susitiko su nacionalinio mokymo centro NEXUS atstovais, analizavo totalinės gynybos koncepcijos, kurią sudaro penki saugumo ramsčiai (karinis, socialinis, ekonominis, civilinis ir psichologinis), praktinius aspektus. Vėliau susitikime su akademinės bendruomenės atstovais Nanyango technologijos universiteto S. Rajaratnamo tarptautinių studijų mokyklos Gynybos ir strateginių studijų instituto akademikais prof. Michaeliu Laska ir prof. Bernardu Loo Fooku Wengu aptarė nacionalinio atsparumo modalumą Singapūro ir Lietuvos atvejais.
Singapūro gynybos ministerija suteikė doktorantui R. Žilinskui galimybę apsilankyti kariuomenės muziejuje ir Nacionaliniame atradimų centre (angl. National Discovery Centre, SPORE), kurie yra totalinės gynybos koncepcijos įgyvendinimo dalis.
R. Žilinsko asm. archyvo nuotrauka